Donosimo vam kompletne materijale sa Nogometnog kampa Zlatko Dalić. Kamp se pokazao izuzetno uspješnim i kako bi poboljšali kvalitetu i predstavili Vam nove ideje nudimo vam sve potrebne sadržaje za organizaciju kampa. Ovdje možete preuzeti predavanja, prezentacije, trenažne sadržaje i promidžbene materijale sa kampa. Na kampu su sudjelovala mnoga poznata imena iz trenerskog svijeta kao što su Zlatko Dalić, Zoran Vulić, Stipe Pletikosa, Blaž Slišković, Joško Španjić, Anel Karabeg, Nikola Šafarić, Dario Kresinger....
Predmet rada je organizacija i upravljanje u profesionalnom fudbalskom klubu BSC Young Boys (Bern). Kvalitetan pristup radu, uslovi, treninzi i odlična atmosfera u samom klubu, su jako bitan faktor kojem sam se posvetio prilikom istraživanja u ovom radu.
Problem rada je definisati i objasniti organizacijsku strukturu i načina vođenja u fudbalskom klubu BSC Young Boys kao i stručni rad i organizacija rada u omladinskom pogonu. Posebnu pažnju sam obratio na rad prvog tima.
Rad predstavlja pojedine programe te samu nogometnu igru u kineziološkoj i antropološkoj analizi. No, primarni cilj rada je uključivanje djece u nogomet odnosno bavljenje nogometom. Rad prikazuje i samu selekciju uz pojašnjenja. Uz uključivanje djece u nogomet neizbježno je i pratiti rast te razvoj djece uz tjelesne aktivnosti. Rad prikazuje i samu selekciju djece te povezanost djece i nogometa. Predstavljene su i pojedine škole nogometa te je opisan i hipotetski model selekcije.
Svakodnevno srećemo roditelje koji nam pričaju o svojoj djeci i njihovim fantastičnim sposobnostima. Upravo njihovo dijete je talentovano i svakoga dana im se čini da “gubi vrijeme” trenirajući po ovdašnjim livadama. Biti ambiciozan i subjektivan kada se gleda svoje dijete nije ništa čudno. Međutim, posmatrajući kroz godine odrastanja nekoliko generacija shvatili smo da je ustvari dosta talentovanih dječaka ili djevojčica, napustilo treninge i sport uopšte, zbog prevelike “ambicioznosti” njihovih roditelja. U svemu u životu treba imati mjeru, pristup i poštovanje prema onom čemu se baviti vi i ljudi oko vas pa je ovo upravo priča o tome.
Mladi nogometaši se ne mogu smatrati minijaturnim odraslim ljudima i stoga je primjena metoda i sadržaja koje koriste odrasli (pogotovo vrhunski) nogometaši ne samo neprimjerena nego i opasna.
Svi smo svjesni činjenice da se u vrhunskom nogometu odavno broje samo pobjede i pamte samo prvaci. Nažalost, takav trend postaje uobičajen i na sportskim terenima na kojima se natječu mladi nogometaši. Usmjerenost k ostvarivanju kratkoročnih ciljeva (osvajanje prvenstva; biti prvak u mlađim kategorijama, biti prvorangiran …) očituje se u gotovo svim aspektima treninga mladih nogometaša.
Tema identifikacije talentovane dece za sport predmet je obimnih istraživanja prethodnih godina, a najnoviji stavovi afirmišu upotrebu naučnog modela u detekciji i razvoju dece koja će se u budućnosti postizati vrhunske rezultate. Najdalje se otišlo u fudbalu, najpopularnijem sportu na svetu, a alati identifikacije su značajno bolji nego što je to bio slučaj prethodnih decenija.
U ovom uzrastu djecu karakterizira maštovito i osjećajno ponašanje. Animacija djece, organizirano dovođenje djece iz škole, te izdvajanje kroz igru najtalentiranije djece u talentiranu grupu osnovni su kriteriji kojima se mora rukovoditi trener u radu s ovim uzrastom. Igra dominira u treningu, ali s talentiranom grupom potrebno je postupno i planski, prije igre, u pauzi igre i na kraju igre, ubacivati u kratkim vremenskim intervalima osnovne tehničko - taktičke vježbe kroz demonstraciju i kratka objašnjenja trenera. Kratki intervali rada i odmora, te mijenjanje izbora vježbi karakteriziraju rad u ovoj uzrasnoj kategoriji nogometaša.
Trener je glavna figura u cjelokupnom trenažnom procesu. Nogomet se, kao sastavni segment sportskog života, stalno razvija, pa prema tome i nogometni stručnjak u svom radu ne smije oslanjati samo na ranije stečena teorijska i praktična iskustva.
Svaka omladinska škola nogometa bi trebala imati određena pravila i kodeks ponašanja svih osoba koji direktno ili indirektno sudjeluju i njenom radu. Ova pravila prikazuju samo primjer onoga što bi trebalo biti modus rada u svakome klubu, jer bez određenih pravila sve što se radi vodi u jedan opći kaos što de tiče ponašanja igrača, trenera, roditelja i ostalih koji sudjeluju u radu škole.
Plani i program. Prije izrade bilo kakvog plana i programa rada omladinske škole potrebno je napraviti analizu dosadašnjeg stanja u omladinskoj školi te nakon toga pristupiti izradi detaljnog plana i programa za rad omladinske škole.
Fer (engl. fair-pošten) znači držati se dogovorenih pravila, odreći se nepravedno stečenih prednosti, imati jednake šanse, obzirno se ponašati, poštovati svog protivnika u sporu i prihvaćati druge i drukčije. Fer ponašanje kao sportska i moralna norma danas je ugroženo, i to ne samo u sportu, nego i u drugim područjima društva. Istovremeno, pravila fer ponašanja mogu biti orijentir za moguće ponašanje u svijetu punom natjecateljskog duha.
Danas, da bi bili sigurni u pobjedu nad protivnikom na nogometnom terenu neophodno je razviti kompletnog igrača/nogometaša koji posjeduje dobre tehničke sposobnosti, kondicionu pripremljenost i taktičko znanje. Ali, postoji li još nešto što bi unaprijedilo sposobnosti igrača a da na to nismo obraćali dovojnu pažnju? Koji aspekt razvoja komplektnog nogometaša nije u potpunosti istražen i stimulisan na odgovarajući način na treningu da bi doveo igru na viši nivo?
Trener treba da je sposoban primjenjivati trenažne programe za unapređenje svih svojstava sportiste, kreirati takmičarski plan i neposredno ga provoditi na svim takmičenjima te ugraditi tehnike oporavka u programe treninga kako bi se izbjegli efekti pretreniranosti i s time povezane sportske povrede.
Vizija razvoja fudbala za mlade
Trener treba da pomogne djeci da prepoznaju smisao igre. On se intelektualno spušta na djećiji nivo, razmišlja kao djete, jer on je bio ono sto su djeca sada. Trener je taj koji podučava, za njega treniranje djece treba da predstavlja podučavanje. A s druge strane podučavanje nije nista drugo nego poznavanje kako djeca uče.
Formiranje visoko kvalitetnih fudbalera je dugotrajan i strogo organizovan proces, koji traje 8 pa čak i 10 godina. Priprema mladih fudbalera ima svoje specifičnosti, koje nužno moramo poštovati. Poznato je da zadaci nogometne škole imaju nešto širi karakter i to:
Roditelji vrlo često svoju djecu maltretiranjem pokušavaju pretvoriti u vrhunske sportaše. No, to je provjerena formula da se stvore nesigurni ljudi, osakaćeni kao osobe. Piše: Slaven Bilić.
• Trening ima uvijek za cilj postizanje najviših mogućih individualnih rezultata u individualnom ili kolektivnom športu.
• Športski rezultati zavise od vrhunskih sposobnosti i spremnosti športaša.
• Vrhunsku sposobnost određuje tehničko - taktička sposobnost, fizička sposobnost, intelektualna sposobnost, te znanje i iskustvo športaša.
Selekcija je neprestani proces i vrijedi za sve uzraste nogometaša. Prva selekcija, osnovna, radi se već u uzrastu od 8 - 10 godina, a svaka druga je dodatna selekcija koja služi kvalitetnom popunjavanju starije uzrasne kategorije. Zbog specifičnih karakteristika svake pojedine uzrasne kategorije, nepotrebno je raditi cjelokupni igrački karton sve do uzrasta od 16 - 18 godina. Parcijalni igrački karton specifičan je za svaku uzrasnu kategoriju od 8 - 10 godina do 14 - 16 godina.