10 zlatnih pravila za uspješno planiranje svakog pojedinačnog treninga by Johan Cruiyff
Pročitajte vrlo korisna pravila kojih se potrebno pridržavati prilikom planiranja i organizacije svakog pojedinačnog treninga by Johan Cruiyff:
Pročitajte vrlo korisna pravila kojih se potrebno pridržavati prilikom planiranja i organizacije svakog pojedinačnog treninga by Johan Cruiyff:
U godišnjem kalendaru 1997. godine vrhunski nogometaši su imali između 70 – 85 natjecateljskih dana/nastupa, kako navodi Platonov. (Platonov, 1997) Takav raspored natjecanja pred nogometaše i trenere postavlja visoke zahtjeve u smislu kondicijske pripreme, prevencije ozljeda, rehabilitacije i regeneracije. U prvenstvenim stankama zbog UEFA termina za reprezentativne nastupe, potrebno je obnoviti kondicijske aspekte kod nogometaša. Ovdje ćemo navesti primjer mikrociklusa koji možemo primijeniti u „reprezentativnoj stanci“.
U privitku ovog članka vam donosimo primjer uvodno pripremnog makrociklusa treninga koji je potpuno moguće oblikovati prema vašim potrebama. U primjeru se nalaze kompletni treninzi sa vježbama i načinom doziranja treninga koje u potpunosti prilagoditi vašoj ekipi i vašim potrebama. Cijeli program radi lakšeg modificiranja je moguće preuzeti u MS Word aplikaciji. Program se sastoji od 6 tjedana i obuhvaća kompletan makrociklus pripremnog dijela do prve prvenstvene utakmice.
Donosimo vam Plan i program treniga za pripremni period u trajanju od 6 tjedana. Program se sastoji od tri faze i šest mikrociklusa.
Intenzitet usvajanja taktičkih informacija
Predložak planiranja i kvantifikacije informacija u treningu.
Fantastična prezentacija od našeg dugogodišnjeg suradnika Damira Vučića.
Prema kriteriju strukturne složenosti, odnosno prema složenosti struktura gibanja i struktura situacija, nogomet spada u kompleksne sportske aktivnosti. Ako nogomet promatramo po kriteriju dominacije energetskih procesa zaključujemo da pripada mješovitim sportovima. U treningu nogometaša koriste se brojne vježbe kojima je za cilj utjecati na tehničko-taktičku te kondicijsku pripremu sportaša. Te vježbe svoju primjenu nalaze u glavnom dijelu treninga, no u drugim dijelovima treninga poput uvodnog i završnog trener koristi i neke druge vježbe što nogometni trening čini bogatijim i raznovrsnijim. U radu je iznesena analiza nogometne igre, zakonitosti igre u fazi napada i obrane, te prikaz pomoćno-nastavnih igara koje se primjenjuju u metodici obuke i usavršavanja nogometaša.
Cilj ovog rada je prikazati primjer dvociklusne periodizacije treninga za
hrvatsku nogometnu ligu koja će sportašima omogućiti postizanje visoke razine sportske
forme u pripremnom periodu te njeno zadržavanje u natjecateljskom dijelu sezone. Također
prikazati različite modele periodizacije u ostalim ligama te opisati faktore o kojima ovisi
nogometna karijera.
Kompletan model treninga nogometaša u prijelaznom periodu poslao nam je naš suradnik Dževad Šarić UEFA PRO trener i Profesor sporta.
Donosimo Vam izvrsnu skriptu na bazi najtraženije knjige Periodizacija treninga u nogometu koju je napravio naš suradnik Dževad Šarič UEFA PRO trener.
Tema: Mikrociklus - Plan i program treninga za 7 dana
Faza: Usavršavanje
Dob: U14+
Broj igrača: Cijeli tim
Kompletan model pripremnoga perioda nogometaša u trajanju od 6 tjedana poslao nam je naš suradnik Dževad Šarić UEFA PRO trener i Profesor sporta.
Tema: DNA Training report
Faza: Usavršavanje
Dob: U14
Broj igrača: Cijeli tim
Vidjeli smo da s trajanjem nogometne utakmice dolazi do povećanja razine umora, a to onda uzrokuje postepeno opadanje izvedbe nogometaša. Tada nogometaš manje trči, rjeđe ima loptu u posjedu i više griješi kada dođe u posjed lopte. Zato je bitno znati kako spriječiti ili barem odgoditi pojavu umora.
Kontinuiranost trenažnog procesa je jedna od osnovnih zakonitosti sportskog treninga. U osnovi ove zakonitosti je potreba da se efekti pojedinačnih treninga, mikrociklusa (mikrociklus je zaokružena radna celina treninga i najčešće traje 7 dana), međusobno povežu tako da se svaki naredni gradi na tragovima prethodnog.
Nogomet je sportska igra i spada u grupu sportova koji se karakterišu kompleksnim ispoljavanjem svih osnovnih tjelesnih svojstava. Rad je promjenljivog intenziteta koji u toku igre može da varira od umjerenog do maksimalnog. Prema tome maksimalno su opterećena sva tri energetska izvora. Ciklični pokreti se smjenjuju sa acikličnim. Sve je to uslovljeno taktičkim zamislima trenera i aktivnošću protivnika.
Predstavljamo Vam primjer jednog mikrociklusa (tjednog) iz FC Real Valladolid Španjolska.
Tjedni plan treninga se bazira na godišnjem planu treninga. Treba uzeti u obzir da će uvijek biti nepredviđenih događaja koji će vas prisiliti da mijenjate vaš godišnji raspored treninga. Ključna stvar u tome je fleksibilnost, kojom bi se trebali prilagođavati tome.
Osnovna uloga sporta pa tako i nogometa je da pobudi želju i interes mladih, da pobudi u njima želju za „ igrom “ i usmjeri njihovu energiju u pozitivnom pravcu. Znanstvene metode su vrlo uznapredovale, koriste se raznolike metode rada, interesantnije i privlačnije, a sve sa ciljem da privuku interes za nogometnu igru.
PRIPREMNI PERIOD - Stvaranje osnova (faza bazični i specifične pripreme).
Ciljevi - Poboljšanje svih fizičkih i mentalnih čimbenika. Manje uključenje situacijskih elemenata nogometne igre. Opća fizička priprema i izdržljivost.
Veliki ekstenzitet mali intenzitet: velik broj ponavljanja u svim zadacima, duže trajanje i veća učestalost svakog treninga.
Dobro je poznato da nogometaši treniraju i igraju utakmice u različito doba dana. No, jeste li se ikada zapitali utječe li doba dana na radnu sposobnost igrača te postoji li idealno doba dana za trening ili igranje utakmice?
Premda se nogomet u većini zemalja u svijetu igra na razini mora ili nešto iznad njegove razine, smatramo važnim istaknuti specifičnosti treninga i natjecanja na umjerenim visinama. S porastom nadmorske visine, smanjuje se atmosferski tlak zraka, kao i parcijalni tlak kisika u zraku. U fiziološkom smislu, to znači da s porastom nadmorske visine opada broj molekula kisika u određenom volumenu zraka.
Istinsko natjecanje u sticanju novih znanja koja će unaprijediti sustav sportske pripreme, odnosno ideja o periodizaciji treninga, nastala je u drugoj polovini 20. stoljeća. Svoj izniman doprinos znanju o periodizaciji daju Dyson (1946), Ozolin (1949), Letunov (1950), Hettinger i Muler (1955). Spomenuti autori proučavali su ovaj fenomen usmjeravajući se na potrebu podjele procesa sportske pripreme na različite vrste i periode, izbjegavanje pojave pretreniranosti, te na radnu sposobnost sportiste tijekom godišnjeg doba.
Ovdje su navedena tri primjera programa u natjecateljskom dijelu sezone. Njihov cilj je održavanje snage, eksplozivnosti i izdržljivosti postignutih u pripremnom periodu.
Kada je riječ o bilo kojoj aktivnosti u oblasti sporta u kojoj se pokreti primjenjuju s određenim ciljem, onda je osnovni problem riješiti od čega sve zavisi uspješnost reakcije sportiste, odnosno u od čega zavisi uspjeh u osnovnoj aktivnosti. Potrebno je utvrditi sve faktore od kojih zavisi uspjeh u određenom sportu, a to konkretno znači sačiniti jednačinu specifikacije uspjeha u nogometu.
Pojedinačni trening Osnovna organizacijska jedinica cjelokupnog procesa sportske pripreme jest pojedinačni trening. Svaki se trening sastoji od tri dijela:
- uvodnog dijela – zagrijavanja
- glavnog dijela
- završnog dijela – smirivanja organizma.
Pogledajmo sada najvažnija obilježja navedenih sastavnica pojedinačnog treninga.
Osnovni ciljevi kondicijskog treninga u pripremnom razdoblju jesu: poboljšanje specifične kondicijske pripremljenosti igrača i prevencija ozljeda. Te je ciljeve potrebno realizirati u 6-8 tjedana, koliko najčešće traje pripremno razdoblje u nogometu.
Sa prestankom natjecateljske sezone ne bi smjele prestati i sve forme fizičke aktivnosti. Ako prestanete sa svim fizičkim aktivnostima, za period od 4 i više tjedana sav trud uložen tijekom sezone će biti izgubljen.
Nekontrolirana primjena različitih režima treninga, neosnovano povećanje broja vježbi ili njihovih serija, kao i nekontrolirana promjena ostalih faktora, može dovesti do negativnih posljedica treniranosti, kao što su: pretreniranost organizma, stjecanje jedne opće radne sposobnosti i sl. Zato je potrebno što pravilnije rasporediti te režime u određenom vremenskom intervalu, i isplanirati rad u odgovarajućem periodu trenažnog procesa (planiranjem makrociklusa i mikrociklusa).
Natjecateljsko razdoblje
Tijekom natjecateljskog razdoblja cilj je kondicijskog treninga održavanje kondicijske pripremljenosti igrača i prevencija ozljeda. Osim toga, kondicijski se trening u tom razdoblju može koristiti i u svrhu aktivnog oporavka nakon intenzivnih treninga i utakmica. Konačno, kondicijski trening u natjecateljskoj sezoni može imati i razvojni karakter. To se posebice odnosi na igrače koji ne igraju utakmice ili se oporavljaju od ozljede.
Za početak, trebamo razlikovati vanjsko i unutrašnje trenažno opterećenje. Vanjsko trenažno opterećenje određuje trener, a odnosi se na fizički rad koji sportaš treba obaviti u treningu. Unutrašnje trenažno opterećenje predstavlja fiziološku reakciju organizma na vanjsko trenažno opterećenje. Riječ je, dakle, o fiziološkom stresu koji organizam doživljava tijekom treninga.
Korak 1 – Na kraju natjecateljskog dijela sezone odlučiti o trajanju slijedećeg pripremnog perioda (6-10 tjedana) i odrediti približno broj treninga koje ćemo raditi u tim pripremama. Zapisati datum kada ćemo započeti pripremnu fazu treninga.